Architektura i literatura. 2 Transport

Piotrek rozpoczął na blogu nowy cykl – Architektura i literatura. Nie dajcie się zwieść, że to nudne opisy budynków – nic bardziej mylnego! Cykl rozpoczyna piękny fragment dotyczący transportu. Idąc w podobnym kierunku chciałem przedstawić Wam książkę, w której aż roi się od tematów, które poruszamy na blogu, lecz w ujęciu historycznym – Listy z podróży – Karel Čapek. Jest to zbiór tekstów obejmujących pięć wypraw i wycieczek autora po krajach Europy lat dwudziestych i trzydziestych – Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Holandia i Skandynawia. Piękne, poetyckie wręcz w formie, przemyślenia na temat miast włoskich mieszają się tutaj z refleksją na temat tego, dlaczego Anglia jest zielonym parkiem cz też co skłania kobiety z Sewilli do tego, by oglądały świat zza krat. Krat, które, jak pisze autor, są zdaje się hiszpańską sztuką narodową.

Tymczasem mamy Londyn. Londyn z roku 1924. Tam też cytat, który dziś jest daniem głównym blogonotki:

Ale jak żyję, nie pogodzę się z tym, co nazywa się tutaj traffic – ruchem ulicznym. Ze zgrozą wspominam dzień, gdy pierwszy raz przywieziono mnie do Londynu. (…) Bez końca i bez przerwy sunie tam poczwórny sznur pojazdów: autobusy, sapiące mastodonty pędzące w stadach z kupą ludzików na grzbiecie, pomrukujące samochody, ciężarówki, maszyny parowe, rowerzyści, autobusy, autobusy, pędząca sfora aut, biegnący ludzie, traktory, ambulanse, ludzie wspinający się jak wiewiórki na dachy autobusów, nowe stado zmotoryzowanych słoni, tak i teraz to wszystko stoi, mruczący i brzęczący potok, i dalej ani rusz; ale ja też nie mogę, gdy przypominam sobie strach jaki wzbudziła we mnie wtedy myśl, że muszę przebiec na drugą stronę ulicy. Udało się to z niewątpliwym powodzeniem i od tej pory przechodziłem przez londyńskie ulice niezliczoną ilość razy; lecz nigdy w życiu nie pogodzę się z nimi.

By dodać dramaturgii, autor traffic ów narysował. Bo Čapek odwiedzaną Europę nie tylko opisuje – on ją także własnoręcznie szkicuje! Zatem ruch uliczny w Londynie wygląda wg Čapka tak:

Traffic in London by Capek

Traffic in London by Capek

Muszę też uczciwie przyznać, że Čapek nie należy do bliskiej memu sercu grupy miłośników rowerów. Daje temu wyraz w kilku miejscach lektury, ale ja wybrałem jedno, które pokazuje jednocześnie styl opisu włoskich miast:

O ile Wenecja najbardziej wyróżnia się kanałami, gondolami i turystami, to Padwę charakteryzują podcienie i rowery, Ferrarę zaś rowery, ceglane pałace i styl romański. Rowerami nie będę się zajmował; mam nadzieję, że dzięki temu one także zostawią mnie w spokoju.

Z czystym sumieniem daruję to Čapkowi. Za to, że on podarował mi taki obraz Europy sprzed wieku. Czytajcie – naprawdę warto!

 

Karel Čapek, Listy z podróży, 2011, Wydawnictwo WAB

 

  1 comment for “Architektura i literatura. 2 Transport

  1. ~Andrzej
    17 października 2015 o 11:01

    Rosjanie mają najlepsze bo najprostsze sposoby – http://www.almoc.pl/img.php?id=2930

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *