Blogi:
→ Miastamaniak – http://miastamaniak.pl/
Ten blog jest o pomysłach na lepsze życie w mieście. Pomysły są różne i z całego świata. A dzięki temu, że żyjemy w czasach sharing economy i każdy chętnie dzieli się wiedzą, łatwo je znaleźć i zaadaptować w innym miejscu. To, co sprawdziło się wczoraj w Nowym Jorku, jutro można wprowadzić w Warszawie czy Krakowie. Chciałbym, żeby przykłady opisane na blogu inspirowały do zmiany i refleksji o jakości życia w miastach. (autor Rafał Sanecki)
→ Wydział Komunikacji – http://wydzialkomunikacji.blogspot.com/
Dlaczego Wydział Komunikacji? Bo komunikacja jest ważna – zarówno ta miejska, regionalna czy krajowa, jak i ta międzyludzka. Ale również dlatego, że Wydział Komunikacji, to często jedyne miejsce, gdzie mieszkaniec spotyka urzędnika i rozmawiają o transporcie… (autor: Dominik Kaim)
Książki:
→ Książka „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii”
Na 476 stronach książki „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii” zawarto szczegółowo opracowaną historię samochodu Mikrus: wiele nigdy wcześniej niepublikowanych faktów, dziesiątki dotąd nieznanych dokumentów oraz setki archiwalnych fotografii. Autorzy prezentują dotychczas małą znaną historię polskiego mikrosamochodu, zaczynając od nakreślenia sytuacji politycznej w Polsce i pomysłu produkcji samochodu w zakładach lotniczych, a kończąc na ostatecznym rozwiązaniu biura konstrukcyjnego produkcji motoryzacyjnej. (autorzy: Bartosz Winiarski i Mieczysław Płocica)
Artykuły:
→ Do zmiany polityki przestrzennej potrzeba katastrofy
Największą tragedią jest dla mnie to, że rozrost przedmieść wyprzedził planowanie i wymknął się spod publicznego nadzoru – mówi dla Onetu Grzegorz Piątek, krytyk architektury. O katastrofie, której jeszcze nie odczuwamy, nieszczęściu, które radykalnie zmieniłoby planowanie przestrzenne w Polsce, fałszywości Stadionu Narodowego, drastycznej zmianie skali w mieście, a także, dlaczego słynna teza Benjamina Barbera jest szarlataństwem. (autorzy: Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej)
→ Historia krakowskiego „Szkieletora”, czyli impotencja po polsku
W stumetrowym szkielecie, który zdominował panoramę Krakowa lepiej niż Wawel i kościół Mariacki, przegląda się polska niemoc. Po 25 latach od zakończenia PRL wciąż jesteśmy krajem, gdzie trochę bardziej się nie da, niż się da. Do szczęśliwego finału wciąż daleko, mimo że inwestor od wczoraj trzyma w ręku kluczowy dokument, o który walczył od lat – pozwolenie na budowę. (autorzy: Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej)
→ Jan Gehl dla Onetu: Polska jest już dorosła. Czas na zmianę
Obiekty budowane tylko po to, żeby olśniewać nowoczesnymi, dziwacznymi kształtami. Za to stawiane byle gdzie, bez myślenia o ludziach, którzy mają z nich korzystać. Takie myślenie wciąż dominuje w planowaniu miast, także w Polsce. 50 lat temu przeciwstawiło mu się jedno małżeństwo. Z wiodącą postacią tego duetu, Janem Gehlem, najsłynniejszym urbanistą świata – rozmawiali niedawno redaktorzy Onetu. – Polska jest teraz w dobrym momencie, żeby wejść na inną drogę rozwoju – mówił w rozmowie z Piotrem Kozaneckim i Bartoszem Paturejem. (autorzy: Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej)
→ 10 pytań, które powinieneś zadać miejskiemu politykowi, zanim na niego zagłosujesz
Partyjne podziały w wyborach samorządowych mają niewielkie znaczenie. I bardzo dobrze. Bo w zarządzaniach miastami bardziej liczy się konkretne działanie, a nie ideologiczne spory. Jak jednak wyłuskać z gąszczu, nieznanych nam przecież często, nazwisk polityka, który spełni nasze wymagania? Wystarczy zadać mu kilka pytań. (autor: Piotr Kozanecki)
→ Wojna o polskie miasta
Nie ma palenia opon, wielotysięcznych marszów, blokad dróg. Ale mogą się zdarzyć. Bo sprawa jest poważna i dotyka nas wszystkich. Zmiana w polskich miastach nadchodzi. Im szybciej ją wpuścimy, tym lepiej. (autor: Piotr Kozanecki)
→ Wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
To, że przez 20 lat realizacji tego pomysłu nie doszło do większych kłótni i skandali, zakrawa na cud. Przecież budowa muzeum o takiej tematyce, w centrum stolicy, z ogromnymi pieniędzmi od prywatnych darczyńców oraz udziałem polskiego rządu, prezydenta i miasta, to pole minowe, na którym każdy krok mógł spowodować wybuch. Do żadnego wybuchu nie doszło i możemy już przejść przez wystawę pokazującą 1000 lat historii Żydów na ziemiach polskich. (autor: Piotr Kozanecki)
→ To będzie nasz problem na dziesięciolecia. Wywiad z Filipem Springerem
– Rozlewające się przedmieścia to będzie nasz problem na dziesięciolecia. Jeszcze nie czujemy kosztów, które na nas, ludzi urodzonych w latach 80., przyjdą. Będziemy ładować pieniądze w niekończące się drogi na niekończące się przedmieścia, zamiast w edukację, naukę, kulturę, oszczędną energię – mówi w rozmowie z Onetem Filip Springer. W 2013 roku, nakładem wydawnictwa Czarne, ukazała się jego książka „Wanna z kolumnadą”.
→ Żyjemy w najbrzydszym kraju Europy. Wywiad z Maciejem Miłobędzkim i Marcinem Sadowskim z architektonicznej pracowni JEMS
– Żyjemy w najbrzydszym kraju w Europie (…). Zamieniliśmy wolność w anarchię – mówią partnerzy z grupy JEMS Architekci*: Maciej Miłobędzki i Marcin Sadowski. O reklamach niszczących ducha architektury, chaosie urbanistycznym i o tym co powinno się zrobić z Pałacem Kultury i Nauki opowiadali architekci grupy JEMS w pierwszej części rozmowy dla Onetu. (autorzy: Bartosz Paturej i Piotr Kozanecki)
→ W naszych miastach utopiono mnóstwo pieniędzy. Wywiad z Bogną Świątkowską
– Tyle samo pieniędzy potrzeba na zbudowanie bardzo dobrej architektury i świetnie zaprojektowanego miasta, jak i na zbudowanie złej architektury i fatalnie zaprojektowanego miasta. Nakłady materiałowe, finansowe i czasowe są w obu przypadkach podobne – mówi w rozmowie z Onetem Bogna Świątkowska, założycielka i szefowa zajmującej się sztuką i przestrzenią publiczną Fundacji Bęc Zmiana. (autor: Piotr Kozanecki)
→ Relikt, do którego trzeba wrócić. Wywiad z Jarosławem Trybusiem
– Po 1989 roku straciliśmy wrażliwość społeczną, poczucie dobra wspólnego i holistyczne projekty biorące pod uwagę różne sfery życia. Planowanie to relikt PRL, do którego powinniśmy wrócić – przekonuje krytyk architektury Jarosław Trybuś. O tym, czego jeszcze nam w przestrzeni publicznej po 1989 roku zabrakło, dlaczego nie powinniśmy decydować się na wielki dom pod miastem i czemu „betonowe kloce” też warto chronić opowiada Jarosław Trybuś. (autor: Piotr Kozanecki)
→ Dlaczego Polska jest taka brzydka?
Obrzydliwe budynki mieszkalne, są przedłużeniem tego, co dzieje się we wnętrzu części z nas. Polacy są agresywni, ale jak mają być spokojni, jak wszystko wokół nich epatuje agresją i chamstwem. Ten brak spokoju uzewnętrznia się w krzykliwych i agresywnych budowlach, które zdają się krzyczeć: zobacz jaki ja jestem wielki, bogaty, kim ja to nie jestem, no i co mi k… zrobisz! (autor: Piotr Kozanecki)
Publikacje naukowe:
→ Google scholar
Spis publikacji naukowych aktualizowany automatycznie (autor: Dominik Kaim)
Teksty powstałe w ramach projektu MiastoArchipelag:
→ Archipelag z biletem i bagażem
Każda podróż koleją zaczyna się i kończy na dworcu. Od tego, co tam zastaniemy, zależy w dużej mierze to, jak postrzegamy kolej jako środek transportu. Miasta Archipelagu oferują pełną gamę dworców – od obiektu typu premium po takie, które najlepsze lata mają już za sobą. Proponujemy krótką podróż po Polsce z perspektywy człowieka z biletem i bagażem w ręku. (autor: Dominik Kaim)
→ Nad wodę!
Tekst o tym, jak daleko mieszkańcy byłych miast wojewódzkich mają do kąpielisk uznanych w Polsce za oficjalne i zarejestrowane (autor: Dominik Kaim)
Wątpliwe uroki grzybobrania, niewynikające bynajmniej z braku grzybów.
http://punkts.blog.polityka.pl/2015/10/02/watpliwe-uroki-grzybobrania-nie-wynikajace-bynajmniej-z-braku-grzybow/