Rok w Terenie

86 postów, prawie 1,9 mln odsłon, ponad 1200 fanów na FB i groźba jednego procesu sądowego – to nasz bilans po roku działania bloga. Pod koniec wakacji trochę zwolniliśmy, ale jesteśmy i działamy dalej. Tymczasem – krótkie podsumowanie.

Najwięcej wejść, niemal 200 tysięcy, zebrał krytykujący szybką jazdę post o Edwardzie Szybkim. Na drugim miejscu nasz debiut – Mój polski eksperyment, czyli jeżdżę jak dupa wołowa – 175 tys. wejść. A na trzecim rzecz, na którą zwróciliśmy uwagę jako jedni z pierwszych, czyli pokrywanie coraz większych połaci kraju wyglądającą jak worki na śmieci agrowłókniną. Top 10 prezentuje się tak:GAteren2

Te najlepsze oglądalnościowo wpisy były promowane na stronie głównej Onetu, w różnych jej sekcjach, czasem w polecamy, czasem gdzieś niżej, kilka razy w sekcji Wiadomości bądź na stronach lokalnych. Ale nie chodzi tylko o samą oglądalność, ale także o to, do kogo nasze wpisy docierają i jaką wywołują reakcję.

Mnóstwo komentarzy pojawiło się pod tekstami nawołującymi do bezpieczniejszej jazdy – 804 pod Moim polskim eksperymentem, 405 pod tekstem Piesi masowo giną na przejściach. To można zmienić!, a 165 pod Edkiem Szybkim. Ale siłę miały też teksty bardziej lokalne, przede wszystkim Szlachetne oszustwo, w którym pisaliśmy o zagrożeniach związanych z budżetem obywatelskim w Krakowie i po którym dostaliśmy groźbę procesu sądowego oraz odpowiedź na apel przedsiębiorców z ulicy Kalwaryjskiej, który zagościł na stronie Podgórze.pl, a jego autor, niżej podpisany, zagościł w Radiu Kraków. Sporo komentarzy i wyrazów poparcia dostaliśmy także po tekście Polska? To nie jest kraj dla słabych ludzi, który można chyba uznać za materiał, który w najbardziej skondensowanej formie stanowi pewnego rodzaju credo naszego myślenia o przestrzeni publicznej.

Największy zasięg na Facebooku miał, opublikowany na Onecie artykuł o książce „13 pięter” Filipa Springera, który miał 15 udostępnień, w tym kluczowe dla tego zasięgu udostępnienie przez Filipa właśnie. Minimalnie mniejszy zasięg miał podany dalej na FB przez Info Skawina lokalny news o fatalnie przeprowadzonym remoncie chodnika w Wieliczce. Ogromny zasięg i ponad 100 polubień miało także zdjęcie pomnika Chrystusa ustawione przy drodze na lotnisko Balice pod Krakowem. Zagościliśmy też na stronie Guardian Cities, gdzie zabraliśmy głos ws. rozrastających się polskich przedmieść.

Przez ten rok przeprowadziliśmy także kilka wywiadów, m.in. z Martą Zaballą-Grządziel – Polką, która pracuje w Estudio Barozzi/Veiga, czyli autorów Filharmonii Szczecińskiej, z Marcinem Stachowiakiem, autorem bloga Modernistyczny Poznań, z historykiem sztuki dr. hab. Andrzejem Szczerskim, czy Joanną Kusiak, czyli rzeczniczką Krajowego Porozumienia Ruchów Miejskich.

Wakacje się skończyły, działamy dalej. Będą dalsze wpisy z Berlina (już nie tylko o modernistycznych osiedlach), będziemy na IV Kongresie Ruchów Miejskich, na pewno obszerną relację z tego wydarzenia znajdziecie na blogu. Będzie wciąż trochę motoryzacji, będą rowerowo-piesze narzekania i apele, będą refleksje nad partycypacją społeczną, gdyż bierzemy udział w obywatelskim projekcie zmian na krakowskim Podgórzu. Część z nas wciąż pracuje w Onecie, więc nasze materiały zobaczycie także na tym portalu. I poza Facebookiem, będziemy bardziej aktywni na Instagramie.

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze, udostępnienia i polubienia i będziemy walczyć o więcej!

 

  1 comment for “Rok w Terenie

  1. ~Adam
    10 września 2015 o 22:37

    Polecam zerknąć na to zdjęcie:

    http://www.almoc.pl//img.php?id=3439

    Czy już mamy zacząć się obawiać? tako mówi Adam Cyrański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *