Taki zwykły codzienny news…

Niby kolejna zwykła informacja z miejskiego życia. Ale można z niej wyczytać naprawdę sporo.

Kraków: kolejne biurowce powstaną w centrum

W ścisłym centrum wyrosną kolejne biurowce. Chodzi o trzy budynki, które mają powstać przy ulicy Pawiej. Urząd wydał pozwolenie na ich budowę. Oburzeni są radni. Ci w lipcu 2014 roku nakazali urzędnikom przygotować plan zagospodarowania, który szczegółowo miał określać co może powstać przy ulicy Pawiej. Tak się jednak nie stało. Dokument powstanie najprawdopodobniej za rok. Plan nie będzie obejmować jednak terenów, na których staną budynki – pisze dziś Dawid Serafin, krakowski dziennikarz Onetu. Przeczytajcie tego newsa.

I teraz tak:

1. Inwestycja ma już pozwolenie na budowę, choć nikt nie wie, jak te budynki będą wyglądać. Wróć! Nikt nie wiedział w momencie publikacji newsa, bo już trzy godziny po tej publikacji w serwisie propertydesign.pl i na forum SkyScraperCity pojawiły się jednak wizualizacje.highfive

Wizualizacja kompleksu HighFive, proj. nsMoonStudio

2. W lipcu 2014 radni nakazali urzędnikom przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Plan nie powstał do dziś.

3. Inwestor mówi w newsie Onetu, że nie poinformuje na razie o szczegółach inwestycji bo „jest spółką giełdową, więc najpierw musi poinformować o tym na giełdzie”. Czyli w pierwszej kolejności informuje się akcjonariuszy Skanski rozsianych po całym świecie, a dopiero potem władze miasta i mieszkańców, którzy przez dziesiątki lat będą z tym obiektem codziennie żyli.

4. Na całym tym gigantycznym terenie w sercu miasta ma powstać w najbliższych latach sześć dużych budynków. Na trzy z planowanych pięciu ma już pełnomocne pozwolenie na budowę Skanska, na dwa pozostałe pozwolenie też zostało wydane, ale jeszcze się nie uprawomocniło. A ostatni obiekt otacza wciąż aura tajemnicy – półtora roku temu GW ujawniła wizualizacje kolosalnego obiektu, którego przeznaczenie wciąż nie jest znane. A ze strony inwestora (Abby Investments) nie dowiemy się za bardzo nawet o żadnych inwestycjach budowlanych w Polsce.

Co ciekawe, wszystkie sześć obiektów (pięciobudynkowy kompleks Skanska plus Abby) zaprojektowało renomowane biuro nsMoonStudio, znane z projektu krakowskiej Cricoteki.

Cała sytuacja obrazuje, jak bardzo niejasny, pozbawiony realnej obywatelskiej i urzędniczej kontroli jest w Polsce proces inwestycyjny. Mamy centrum miasta, reprezentacyjny kawałek, który widzi każdy wjeżdżający do Krakowa pociągiem człowiek. Teren, który częściowo już potraktowaliśmy fatalnie pozwalając na budowę architektonicznie nijakiej, monstrualnie wielkiej galerii handlowej w odległości 10 minut spaceru od Rynku. I wciąż, po dziesięciu latach, nie tylko nie mamy żadnych nowych narzędzi do ochrony takich terenów, ale nawet nie korzystamy z tych, które mamy. Czyli na przykład nie uchwalamy planu zagospodarowania przestrzennego. Zresztą, „ochrona” to za duże słowo, nie o ochronę tu chodzi, tylko o jakiekolwiek panowanie nad tym, co w niezwykle ważnym kawałku Krakowa się dzieje.

Co z tego, że inwestor musi wypełnić sterty dokumentów, wysłać je w dziesiątki miejsc i uzyskać dziesiątki zezwoleń, skoro to wszystko i tak nie prowadzi do tego, że miasto ma jakąkolwiek kontrolę nad tym, co się w jego granicach buduje? A wizualizacje budynku są udostępnione dopiero po tym, jak już zaczynane są prace przygotowawcze na budowie. To, czy powstaną jakiekolwiek przestrzenie wspólne, albo czy od pierzei ulicy będą ogólnodostępne punkty  handlowo-usługowe, które tę ulicę by ożywiały, zależy właściwie tylko od dobrej woli dewelopera.

Akurat w tym przypadku jest na to szansa. – Kompleks High Five będzie architektoniczną bramą do serca Krakowa, miejscem oznaczającym ścisłe centrum miasta. Projekt koresponduje z najbliższym otoczeniem, jak gmach Politechniki Krakowskiej oraz klinkierową elewacją sąsiednich budynków. Szlachetność materiałów fasady i ich lawowanie kolorystyczne wpisze się w historyczny kontekst centrum. Urbanistyczna realizacja będzie stanowiła otwartą, zapraszającą przestrzeń, urozmaiconą placami i pasażami przyjaznymi dla przechodniów. Wzdłuż pierzei ulicy Pawiej powstanie zadaszony pasaż, przy którym zlokalizowane zostaną m.in. restauracje, kawiarnie, miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. High Five wypełni swoją estetyką i otwartością na mieszkańców ten fragment miasta, do którego krakowianie z pewnością chętnie wrócą – mówił w serwisie propertydesign.pl Piotr Nawara, prezes nsMoonStudio. Inwestycje firmy Skanska i tak charakteryzują się przyzwoitymi projektami. Ale przecież nie każdy deweloper w Polsce to Skanska i nie każdy architekt to nsMoonStudio.

Ta kolejność wykonywania działań i niemoc władz i obywateli są słabe, irytujące i odbijają się na codzienności każdego z nas. I są bardzo symptomatyczne dla całej Polski. Za wieloma takimi zwykłymi newsami o rozpoczęciu budowy „czegoś tam” stoi właśnie taki postawiony na głowie proces decyzyjny. Od lat. Kapitał i cierpliwość mogą prawie wszystko…

 

  5 comments for “Taki zwykły codzienny news…

 1. ~mar
  21 marca 2016 o 22:25

  To tak jak we Wrocławiu na Ruskiej …

 2. ~Andrzej
  26 marca 2016 o 00:52

  Polaki trzeba mieć naprawdę wielki talent, aby tak idealnie… http://almoc.pl/img.php?id=5123

 3. 7 marca 2017 o 16:21

  dzięki za ciekawą historię

 4. 18 września 2017 o 19:01

  masz świetnego bloga

 5. 19 września 2017 o 01:47

  masz świetnego bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *