Co można, gdy chodnik jest równy

Chodnik. Brukowany, asfaltowy, betonowy lub wyłożony płytą chodnikową. Pieszemu prawie obojętne po czym idzie, ale wystarczy wsiąść na rolki lub ciągnąć za sobą walizkę na kółkach, a powierzchnia chodnika zaczyna mieć znaczenie. Czym bardziej gładka tym lepsza…

W Polsce nosi się siatki z zakupami. To częsty widok, szczególnie w okolicach placów targowych. Ludzie targają siaty, które wbijają się w palce z powodu swojego ciężaru. W Paryżu nikt nie nosi siatek. Niemal każdy wybiera się na zakupy z siatką na kółkach. Co więcej, ludzie w sklepach często nie używają sklepowych koszyków na zakupy, a sprawunki pakują do swojej torby na kółkach (na moment ją rozpakowują przy kasie, by potem zakupy schować do tej samej torby). Polacy nawet chleb często niosą w siatce, a Francuz bagietkę nosi pod pachą… Ale wróćmy do kółek. Siatka na kółkach, choćby taka jak prezentowana na zdjęciu poniżej (coraz częściej spotykana także w Polsce), najlepiej sprawdza się na równych chodnikach – nie na bruku, nie na płytach chodnikowych, ale na asfalcie i gładkim betonie.

61UHNkS7fJL._SL1500_

Siatka na kółkach, dodatkowym atutem mogą być potrójne kółka umożliwiający łatwy wjazd po schodach. Źródło: www.amazon.de.

To samo dotyczy tornistrów dla dzieci. Ileż razy słyszałem głosy zatroskanych rodziców martwiących się o swoje pociechy i ich plecy. Codzienne noszenie do szkoły wszystkich książek i zeszytów może być kłopotliwe. Problem dostrzega coraz więcej osób, gdyż nawet jeden z projektów zgłoszonych w ramach krakowskiego budżetu obywatelskiego w 2014 roku zakładał montaż indywidualnych szafek dla uczniów, które miałyby pomieścić część książek. Mimo szafek, uczniowie i tak coś do domu nosić muszą, zadania domowe, drugie śniadanie, strój na WF. Doskonałym rozwiązaniem wydają się zatem tornistry na kółkach. Taki tornister można ciągnąć jak walizkę (posiada wbudowane koła i rozkładaną rączką), a także można go nieść na plecach jak klasyczny plecak. Często bywam w okolicy szkoły podstawowej i zauważyłem, że duża część uczniów korzysta już z takiego udogodnienia. I natrafiają oni na problem użytkowania go na nierównych chodnikach…

tornister-na-kolkach_0_b

Tornister na kółkach, można go nieść na plecach lub ciągnąć za sobą tak jak walizkę. Źródło: www.alejka.pl.

Wszelkie dyskusje na temat transportu w mieście skupiają się głównie na samochodach, które nota bene w miastach mają się aż za dobrze. Dyskutujemy również o rowerach, które mają być alternatywą dla czterech kółek. Rowery mają się nieco gorzej niż auta, choć infrastruktura powoli się rodzi (mimo, że często w bólach). Ale czy do wyboru mamy tylko auto i rower? Nie chcemy jechać autem, normalny rower z jakiegoś powodu nam nie pasuje, a komunikacji miejskiej nie lubimy – to co nam zostaje? Coraz więcej ludzi wybiera rolki, hulajnogi i małe miejskie składane rowery.

Parę lat temu w Paryżu, spotkałem się z kilkoma zupełnie wtedy dla mnie nietypowymi rozwiązaniami przyspieszającymi piesze podróżowanie po mieście.

W Paryżu dość popularne są buty z wbudowanymi kółkami. Sprawdzają się doskonale na równych, lekko nachylonych chodnikach. Kawałek idziemy normalnie, kawałek jedziemy, znów idziemy, a potem jedziemy. Byłem zdziwiony, że takie buty, które z pozoru są jedynie fanaberią, dziwnym gadżetem dla odważnych, można naprawdę często spotkać wśród paryżan. Kółeczka w butach są małe (muszą prawie całe schować się w podeszwie), dlatego kluczowa tutaj jest równa nawierzchnia.

9526

Buty Heelys z dwoma kółkami. Źródło: www.otwarty.pl.

Przechwytywanie

Buty ze składanymi wrotkami. Źródło: www.groupon.pl.

Niektórzy idą dalej w procesie zwiększania swojej mobilności. Zamiast specjalnych butów z wbudowanymi kółkami, kupić można koła nakładane na zwyczajne buty. Nie są to jednak wrotki, bo takie koła posiadają tylko jedną oś. Małe, poręczne, można szybko założyć je na buty, a potem zdemontować.

Są jeszcze we Paryżu hulajnogi, deskorolki i rolki, których wydaje mi się opisywać nie trzeba, bo w Polsce są już bardzo popularne (mimo nierównych nawierzchni).

Jedno jest pewne, powierzchnia chodnika powinna być przyjazna nie tylko dla pieszego, ale także dla wszelkiego rodzaju kółek, które się po niej poruszają. Chodniki w stolicy Francji wyłożone są z reguły równiutkim asfaltem, a kostka brukowa i płyta chodnikowa – czyli nawierzchnie cieszące się w Polsce największą popularnością – są w stolicy Francji prawdziwą rzadkością. Idealnie równa nawierzchnia chodnika sprzyja rozwojowi i popularyzacji pewnych rozwiązań, które w Polsce nie miałyby miejsca. I niestety nadal nie mają.

  6 comments for “Co można, gdy chodnik jest równy

 1. ~Kondzio
  4 stycznia 2015 o 19:41

  będą wyjeżdżać? Gabinet Lekarza Rodzinnego w Niemczech ma ponad 64 tys zł miesięcznie – więc … jak to skomentujecie? http://www.almoc.pl/img.php?id=2633

 2. 11 stycznia 2015 o 00:00

  Sam będąc w Wiedniu byłem zaskoczony jak dużo ludzi korzysta z hulajnóg, W ciągu tygodnia widziałem dziesiątki ludzi tak podróżujących. Tam gdzie się da to metrem a hulajnoga jako uzupełnienie na odcinkach gdzie metro nie jeździ. I doszedłem do wniosku że to świetna alternatywa dla rowerów, z którymi do metra ciężko wsiąść w godzinach szczytu.

 3. ~Lenka
  15 marca 2015 o 12:33

  „pal w łóżku, nie zostawiaj ich bez pracy…”
  http://www.almoc.pl/img.php?id=3117

 4. 9 listopada 2015 o 13:55

  Buty Heels na równych powierzchniach w mieście bardzo się sprawdzają… sama mam takie…poruszanie sie po galerii wyglada całkiem inaczej.

 5. 7 marca 2017 o 22:03

  dobre dobre

 6. 16 września 2017 o 11:40

  Fajny wpisik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *